Metodios je najstarija poznata hrvatska knjiga koja je sadržavala zaključke Duvanjskoga sabora 753. godine o uređenju Hrvatske države. Njezino ime i sadržaj sačuvani su u starim hrvatskim kronikama.
„Da, ako tko hoće napuno znati naredbu ku učiniše i mejaše kudi postaviše i zemljam imena, vazmi knjige ke pri Hrvatih ostaše i pri njih se nahode, a zovu se Metodios.“ (Hrvatska kronika)
Značenje imena Metodios je Red uprave (D. Mandić). Otac hrvatske književnosti Marko Marulić naziva ga Rationale, u svojem latinskom prijevodu Hrvatske kronike 1510. godine. Metodios je bio zbornik starohrvatskih zakona (L. Jelić), svojevrsni hrvatski Corpus iuris civilis (Z. Kulundžić).
Što je Metodios METODIOS je internetska zbirka formaliziranog i prenosivog znanja o Hrvatskoj, koje je predočeno putem glavnih tema. Po uzoru na izvorni Metodios, koji je kodificirao ključna pitanja uređenja hrvatske države u ranom srednjem vijeku, Novi Metodios ima misiju normirati ključne duhovne odrednice suvremene Hrvatske, u obliku temeljnih znanja o njezinoj povijesti, kulturi, društvu i državi. Teorija upravljanja znanjem uobičajeno poistovjećuje pojmove eksplicitnog i formaliziranog znanja, koje je po definiciji prenosivo. Temeljna znanja koja predstavlja Metodios u svojim glavnim temama, moraju zadovoljavati jača svojstva formaliziranosti i prenosivosti, u sljedećem smislu:
►
Formaliziranost: Podrazumijeva potpunost (cjelovitu obradu neke teme, koja nije djelomična, ograničena ili dvojbena) i sažetost (suženje na bitno i usredotočenost na važno, bez nepotrebnog gubitka pozornosti na manje važne pojedinosti), te skladnu uravnoteženost ova dva zahtjeva.
►
Prenosivost: Podrazumijeva pravno omogućenu prenosivost tekstova koji podliježu zaštiti autorskih prava.
Prva glavna tema koju donosi Metodios je Kratka povijest Hrvatske, u obliku enciklopedijskog članka od 14 rečenica o glavnim događajima u političkoj povijesti Hrvatske tijekom 14 stoljeća.
►
Uz hrvatski, članak je trenutno predstavljen na dodatnih devet najvećih europskih jezika, s ciljem značajnog povećanja broja europskih i neeuropskih jezika.
►
Hrvatski je izvornik članka četveropismen, uključujući suvremenu hrvatsku latinicu gajicu te preostala tri povijesna pisma hrvatskoga jezika, glagoljicu, hrvatsku ćirilicu i arabicu.
►
Članak je prvenstveno namijenjen poslovnoj zajednici kao dodatna informacija o zemlji, koja se može preslikati i zalijepiti bez potrebe navođenja izvora. Metodios ovim putem potiče na slobodno umnožavanje i prenošenje članka u medijima, publikacijama, službenim dokumentima, poslovnim pregledima i drugdje.
►
Nekoliko uglednih stručnjaka pregledalo je i podržalo sadržaj i oblik članka. Povrh toga, Metodios namjerava pribaviti i objaviti dodatne relevantne preporuke i mišljenja.
►
Ovaj članak ne može se mjeriti s brojnim klasičnim i suvremenim vrijednim djelima o hrvatskoj povijesti. No, u ubrzanom suvremenom svijetu, nužna je dostupnost ovakve brze, sažete, normirane i pouzdane informacije o hrvatskoj povijesti.
METODIOS je neovisna i nevladina inicijativa koja samostalno odabire i uređuje uvrštene teme, oslanjajući se isključivo na mišljenja neovisnih uglednih stručnjaka. Kako bi osigurao neovisnost i neutralnost, Metodios je neprofitna privatna filantropska inicijativa koja se financira isključivo donacijama osnivača i podupiratelja. Sva moguća sponzorstva bit će objavljena na ovim stranicama.
Kontakt Urednika portala Metodios možete kontaktirati putem ovog obrasca.